Záchrana dat

Digitální data patří v dnešní době k nejcennějším komoditám, a to jak u jednotlivců, tak zejména firem. Schraňují nedocenitelný osobní obsah i citlivé byznysové údaje. Proto jejich poškození či ztráta může mít fatální důsledky. Naštěstí existují možnosti, jak poškozená či smazaná data obnovit. Tudíž nepanikařte a čtěte dále. 

Co je záchrana dat?

Záchrana dat jednoduše představuje jejich obnovu z paměťového média, obvykle z interních či externích pevných disků, případně i paměťových karet, USB flash disků nebo CD či DVD. Může jít ale i o smazané fotky či data z telefonu nebo také soubory „vysypané“ z koše v počítači.

Představte si, že na svůj externí harddisk léta ukládáte kvanta fotek z rodinných událostí, na kterých vám záleží. Vinou opotřebování nebo fyzického poškození disku ale najednou soubory nepůjde přečíst. Hrozí, že o všechny své vzpomínky přijdete. Podobně neblahý následek může přijít, když se vám nečekaně ve firemním počítači nedaří načíst dokumenty nezbytné k provozu vašeho podnikání.

V obou případech však nemusí být ještě všechno ztraceno. Naštěstí existují způsoby, jak poškozená data či data z poškozeného nosiče zachránit. Proto nepanikařte.

Co způsobuje poškození dat?

K poškození dat může dojít řadou způsobů. Ať už se jedná o fyzické narušení média, na kterém se nacházejí – například při nešetrném zacházením s externím diskem, při poškrábání CD, po pádu zařízení z výšky či jeho „utopení“, ale i kvůli běžné únavě materiálu nebo znečištění.

Dalším důvodem, které vede k poškození dat, je jejich narušení po stránce softwarové. Tedy takový případ, kdy je nosič sám o sobě funkční, ale uživatel nemá možnost načíst data v něm uložená. Třeba v důsledku ztráty oddílů disku, chybného smazání souborů nebo neúspěšného formátování.

K obou scénářům může dojít poměrně snadno, a také k němu často dochází. Naštěstí i při výše uvedených neštěstích není vše automaticky ztraceno. Existují způsoby, jak vaše vzácná data z útrob hardwaru obnovit.

Jak zachránit poškozená data?

Nepanikařte, ale také zbytečně neriskujte. V každém případě doporučujeme zařízení nejrychlejší možnou cestou vypnout, třeba i vytažením zdroje napájení ze zásuvky. Snížíte tak možnost dalšího poškození. Jakýkoli další start zařízení totiž znamená riziko pro vaše data. Po vypnutí zařízení doporučujeme obrátit se na odborníky. Určitě byste se neměli snažit je sami opravovat.

Náš kontaktní formulář pro pomoc při problémech s daty naleznete tady. Každý všední den mezi 9:00 a 17:00 jsme vám také k dispozici na horké lince na tomto čísle: 604 535 647.

V PoškozenáData.cz zdarma provedeme na havarovaném zařízení do 24 hodin diagnostiku. Následně vám podle zjištěných závad navrhneme řešení. Délka samotné opravy se liší případ od případu. Může trvat v rámci hodin i v rámci týdnů, záleží na rozsahu poškození a množství dat.

Jaká data dokážeme obnovit?

Jsme připraveni na takové záležitosti, jako jsou smazaná či zformátovaná data, poškození souborů způsobené počítačovými viry, softwarovými chybami datového média, ale i hardwarovými poškozeními, jako je porucha čtecích hlav či netočící se disk.

Poradíme si ale i s takovými specialitami, jako je záchrana smazaných fotografií z WhatsAppu či chatu v Messengeru. V minulosti jsme také obnovili data z notebooku, který zákazník nechal 20 minut vystavený dešti na střeše svého auta. Také jsme zachránili pracovní soubory z vypraného USB flash disku a během pouhých tří dnů „vytáhli“ omylem smazané SMS zprávy z telefonu zákaznice.

Všechny tyto případy ukazují, že i v situacích, kdy jsou data vážně poškozena, je možné provést jejich záchranu a obnovit veškeré důležité informace a soubory.

V našem blogu si ostatně můžete přečíst reference od našich zákazníků. Často oceňují nejen profesionalistu a kvalitu odvedené práce, ale také lidský přístup, na němž si zakládáme. Podívejte se také na nejčastěji kladené otázky našich zákazníků. A neváhejte se na nás obrátit, když budete potřebovat pomoci s obnovou dat. 

Děkuji týmu Poškozená data za obnovu fotografií z flešky.
Radim T.

Chtěl bych touto cestou poděkovat především technikům za rychlou a bezchybnou záchranu dat z mého disku.
Antonín B.

Moc děkuji poskozenadata.cz za obnovu fotek a videí mé milované dcery z mobilního telefonu.
Alena R.

NA ZTRACENÁ DATA JSME ODBORNÍCI

Specializujeme se na obnovu smazaných souborů a dat z HDD a SSD disků (pevných disků nebo hard disků) a ostatních datových nosičů, jako jsou externí pevné disky, Flash disky, SD karty, CD/DVD, diskety. Zajistíme obnovu smazaných fotek, videí, zpráv a kontaktů z mobilních zařízení s operačním systémem iOS i Android. Umíme obnovit soubory z vysypaného koše, zformátovaná data nebo smazané zprávy z WhatsApp.

Bc. Jan Ryšávka

Honza má více než desetiletou praxi se správou počítačů a serverů, hardwaru, operačními systémy a uživatelským komfortem. Zná potřeby zákazníků a umí jim pečlivě naslouchat. Postupně se vyprofiloval na analýzu havárií datových zařízení, jejich předcházení a důslednému zálohování. Svými znalostmi a kontakty v tomto oboru vyniká a rovněž úzce spolupracuje s ostatními hráči v České republice i zahraničí. Má silného obchodního ducha a jako někdejší sportovec i silný smysl pro fair play.